Każdy pragnie mieć gładką i czystą skórę, niestety większość osób zmaga się z problemami skórnymi. Jednym z najczęstszych problemów skórnych są zaskórniki. Szpecące zmiany sprawiają, że cera nie wygląda korzystnie i sprawia wrażenie zanieczyszczonej pomimo dbania o nią regularnie. Jakie mogą być przyczyny, jakie błędy łatwo popełnić oraz jak sobie z nimi poradzić?

Zaskórniki czyli co? Jak się tworzą?

Zaskórniki to wykwity, a dokładniej czopy rogowo-łojowe, potocznie nazywane wągrami, które potrafią dość licznie występować na skórze twarzy, ale także w innych okolicach takich jak szyja, klatka piersiowa czy plecy. W przypadku cery najczęściej można je dostrzec na nosie oraz w jego okolicach, a także na brodzie. Zdarza się jednak, że zaskórniki obejmują spory obszar skóry twarzy. Często kojarzone z wiekiem dojrzewania, ponieważ to właśnie wtedy zachodzą zmiany hormonalne, które powodują częsty problem ze skórą, jednak obecnie ten problem dotyczy również wielu osób w wieku dorosłym. Ten problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Aby wiedzieć jak sobie z nimi radzić warto znać przyczynę ich powstawania i dobrze przyjrzeć się budowie skóry. Zaskórniki dotyczą w większości osób o cerze tłustej lub mieszanej ze względu na wzmożoną ilość wytwarzanego sebum. Kiedy gruczoły łojowe pracują prawidłowo ich funkcja jest bardzo istotna – między innymi dbają o warstwę ochronną skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka.

Bezpośrednią przyczyną powstania zaskórników jest zapchanie porów przy ujściu mieszków włosowych przez mieszaninę łoju – sebum oraz martwych komórek warstwy rogowej naskórka.

Rodzaje zaskórników

Pierwszym etapem jest rozpoznanie z jaką formą wykwitów mamy do czynienia. Pomoże to w walce z ich usunięciem. Zaskórniki można podzielić na dwie grupy znacząco różniące się od siebie:

  1. Otwarte (zewnętrzne) – to zanieczyszczone ujścia gruczołów łojowych masą rogowo-łojową, która poprzez zakażenie bakteryjne wydobywa się na zewnątrz skóry. Utleniając się powoduje widoczne czarne punkty. Znaleźć je można miedzy innymi w strefie T.
  2. Zamknięte (wewnętrzne) – zablokowane łojem mieszki włosowe dodatkowo pokryte są warstwą naskórka przez co tworzą białe małe uwypuklenia – grudki, często przypominające kaszkę. Występują na policzkach, skroniach czy czole.

Oba rodzaje są często szpecącym defektem estetycznym. Mogą przerodzić się w poważniejsze problemy takie jak trądzik lub torbiele ropne. Bardzo ważna jest wcześniejsza diagnostyka i specjalistyczna konsultacja z kosmetologiem, aby zapobiec dalszym problemom skórnym.

Czy mamy wpływ na występowanie zaskórników?

Często pomimo chęci oraz pielęgnacji wciąż pojawia się problem zaczopowanych porów. Przyczyn może być wiele.

Dowiedz się, które z nich mogą powodować niechciane zmiany na skórze:

  • nieprawidłowa równowaga skóry – nadmierne namnażanie sebum oraz niewłaściwy proces złuszczania komórek naskórka
  • problemy z gospodarką hormonalną – dojrzewanie, menopauza, ciąża
  • choroby o podłożu hormonalnym – zwłaszcza problemy z tarczycą lub na tle ginekologicznym (choroba policystycznych jajników)
  • nieprawidłowa higiena oraz pielęgnacja skóry – zbyt agresywna, źle dobrane kosmetyki o nieprawidłowym składzie
  • predyspozycje oraz rodzaj cery – najczęściej skóra tłusta, mieszana oraz trądzikowa
  • predyspozycje genetyczne
  • stres oraz nieodpowiednia dieta (źle zbilansowana z przewagą tłustych i ostrych potraw, tłuszczów trans, fast foody)
  • nałogi (solarium, palenie)

Właściwa pielęgnacja – klucz do sukcesu.

Kobieta oczyszczająca skóręAby cieszyć się piękną i zadbaną skórą należy rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji. Filarem i tematem numer jeden w obecnej kosmetyce jest dogłębne oczyszczanie. Dzięki temu można zmniejszyć ilość występowania zaskórników. Zacząć można już w domowym zaciszu. Pielęgnacja wieczorna jest bogatsza, rano wystarczy ograniczyć ją do lekkiej pianki lub żelu oraz toniku.

I ETAP

Pierwszym punktem jest dokładne zmycie makijażu – demakijaż. Nawet jeżeli makijaż nie należy do codziennych czynności należy pozbyć się ze skóry warstwy kurzu, brudu, zanieczyszczeń z powietrza oraz sebum. Warto wybierać preparat ze wskazaniem do rodzaju skóry, ale także bez substancji drażniących, które nie powodują dyskomfortu na skórze i nie podrażnią oczu. Forma dwufazowa pozwala pozbyć się nawet mocnego makijażu. Do wyboru jest płyn micelarny, mleczko lub olejek.

II ETAP

Sam demakijaż nie jest jednak wystarczający. Warto wdrożyć do swojej pielęgnacji oczyszczanie dwuetapowe. W głębszym oczyszczeniu porów oraz usunięciu pozostałości ze skóry pomoże żel antybakteryjny oraz metoda OCM – czyli metoda oczyszczania za pomocą olejów.

W pierwszej kolejności zastosowanie olejku (zestaw olejów odpowiedni do rodzaju skóry) pozwoli rozpuścić zanieczyszczenia. Pamiętaj aby stosować go na suchą skórę, a na końcu zmyć. Do zmycia tłustej warstwy potrzebny jest również żel. Jego właściwości mogą również zadziałać antybakteryjnie i sebostatycznie. Nie powinien on zawierać substancji naruszających naturalną barierę ochronną skóry – SLES, SLS. Jeżeli jest taka możliwość warto raz na parę dni zastosować szczoteczkę soniczną.

III ETAP

Czas na tonik, oprócz właściwości przywracania naturalnego pH skórze może mieć szereg dodatkowych właściwości. Sprawdź ofertę naszych toników z Peel Mission, które zawierają róznego rodzaju kwasy owocowe przeznaczone do danych problemów skóry. Przy skórze problematycznej świetnie sprawdzą się te z dodatkiem peelingów chemicznych, tj. kwas salicylowy, azelainowy, migdałowy czy pirogronowy.

Pamiętaj, że możesz skonsultować wybór z naszym specjalistom, który pomoże Ci wybrać odpowiedni tonik do Twojej skóry.

Dodatkowa pomoc – peeling i glinki

Osoby borykające się z problemem zaskórników powinny systematycznie stosować peelingi. Zapewnią one złuszczanie naskórka, aby nie doszło do zatykania ujść gruczołów łojowych. Do skóry twarzy przeznaczone są te drobnoziarniste, a jeśli dodatkowo skóra jest wrażliwa – enzymatyczne. Częstotliwość to 1-2 razy w tygodniu. Na tak oczyszczoną cerę warto nałożyć maskę ściągającą i zwężającą pory. Dla skór z nadmiernym przetłuszczaniem sprawdzą się glinki – zwłaszcza glinka zielona oraz maski z węglem aktywnym.

Kosmetyki komedogenne – na co zwrócić uwagę?

Kobieta na zabiegu oczyszczającymOprócz prawidłowo dobranej pielęgnacji oraz jej etapów należy przyjrzeć się jaki skład mają stosowane kosmetyki. Często zawierają substancje tzw. komedogenne, czyli sprzyjające „zapychaniu się” skóry przez co walka z zaskórnikami nie ma końca. Pamiętaj, aby nie stosować mocnych detergentów oraz alkoholi, które pobudzają gruczoły łojowe, a w konsekwencji produkują one jeszcze więcej sebum. Stosuj łagodne preparaty.

Tego unikaj w składzie INCI kosmetyków:

  • lanolina i pochodne
  • większość olei roślinnych: kokosowy, z awokado, z kiełków pszenicy, kukurydziany, z nasion bawełny, oliwa z oliwek
  • masło kokosowe, kakaowe
  • parafina
  • alkohol cetylowy
  • ekstrakty z alg, ekstrakt z czerwonych wodorostów
  • zagęstniki: karbomer, karagen
  • sztuczne substancje zapachowe

Uważaj również na witaminę E, olej arganowy i glicerynę.

Wybieraj te składniki:

  • oleje: z pestek malin, czarnuszki, ogórecznika, konopny, rycynowy
  • łagodzące: panthenol, aloes
  • masło z mango

A także: Cocamidopryl Betaine, Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Stearoyl Glutamate

Czy skóra tłusta potrzebuje nawilżenia?

Oczywiście! Pamiętaj że oprócz stosowania oczyszczania ważne jest również nawilżanie. Dzięki temu skóra z nadprodukcją sebum i skłonności do zaskórników nie będzie wytwarzała jeszcze więcej łoju, a jej równowaga zostanie zachowana.

Po oczyszczeniu skóry i tonizacji konieczne będzie serum ze składnikami aktywnymi jak np. niacynamid (wit.B3) oraz krem – najlepiej o lekkiej i żelowej konsystencji na dzień i nieco bogatszej na noc. Raz na tydzień stosuj również regeneracyjne i odżywcze maseczki.

Zaskórniki – jakie wybrać zabiegi?

Wspomagająco lub kiedy problem jest zbyt duży są zabiegi, które pomogą w walce z zaskórnikami zarówno otwartymi jak i zamkniętymi. Aby terapia była skuteczna, a efekt satysfakcjonujący konieczna jest systematyczność zabiegowa. Wypróbuj:

  • Mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie martwych komórek naskórka
  • Eksfoliacja kwasami – chemiczne złuszczanie
  • Peeling kawitacyjny
  • Peeling medyczny Biorepeel
  • Zabieg z retinolem R-Peel

Leczenie cery zanieczyszczonej

Podsumowując praca nad gładką i świeżo wyglądającą skórą jest długa i pracochłonna. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne zabiegi oraz dobrze dobrane preparaty zapobiegają powstawaniu uporczywych zaskórników. Każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, prób i błędów. Wiele zależy od Nas samych. Pamiętaj, aby nie wyciskać zmian – może to spowodować więcej szkód niż pożytku. Efekt pięknej skóry jest jednak wart czekania i eksperymentowania.

SPRAW RADOŚĆ - VOUCHERY PREZENTOWE

SPRAW RADOŚĆ - VOUCHERY PREZENTOWE

Szukasz niebanalnego pomysłu na podarunek dla ukochanej osoby, przyjaciela czy partnera biznesowego? Specjalnie w tym celu przygotowaliśmy eleganckie karty upominkowe na zabiegi kosmetyczne w gabinecie Natural Skin Clinic. Zobacz więcej

SPRAW RADOŚĆ - VOUCHERY PREZENTOWE

Poznaj nasz salon oczami klientów

„Natural Skiin Clinic, to najlepsze miejsce do jakiego należy się udać! Dzięki Pani Magdzie moja cera zmieniła się drastycznie już po kilku zabiegach. Zmagałam się przez długi czas z problematyczną cerą, w tym z nieustającym problemem – trądzikiem. Dzięki konsultacji, zabiegom i wskazówkom co do dalszej pielęgnacji jak i diety jest o niebo lepiej !!! W salonie panuje super atmosfera. Obie Panie zarówno Pani Madzia jak i Pani Klaudia są prze mile, pomocne i bardzo profesjonalne, wiedzą doskonale co robią!.”

5 /

Gabriela Struzik

Co powinnaś wiedzieć o zaskórnikach?

„Podejście do klienta, które panuje w Natural Skin Clinic jest na najwyższym poziomie! Profesjonalizm to najlepsze określenie tego salonu. Ogromnie polecam Panią Magdę. Od samego początku zostałam przyjęta w przemiłej atmosferze. Idealnie dobrane zabiegi oraz kosmetyki sprawiły, że cieszę się jak nigdy zadbaną cerą. Osobiście z wielką przyjemnością wracam do tego salonu. Szczerze bardzo polecam !”

5 /

Patrycja Sykut

Co powinnaś wiedzieć o zaskórnikach?

„Bardzo profesjonalna i miła obsługa w salonie. Dotychczasowe zabiegi przy użyciu kwasów były bardzo udane – Pani Magda indywidualnie podchodzi do każdego klienta i rozmawia o jego oczekiwaniach dzięki czemu zabiegi są dobrze dostosowane do klienta, a skóra po zabiegu była przez długi czas odżywiona.”

5 /

Ola Christ

Co powinnaś wiedzieć o zaskórnikach?

„Uwielbiam to miejsce! Raz na jakiś czas staram się zadbać o swoją skórę i mam pewność że w tym salonie wszystkie zabiegi są przeprowadzone bardzo starannie i profesjonalnie. Gorąco polecam !”

5 /

Marianna Magdalena

Co powinnaś wiedzieć o zaskórnikach?
booksy