Jeszcze wiele lat temu uczono bardzo prostego podziału dotyczącego rodzajów skóry. Dziś sprawa jest dużo trudniejsza ze względu na zmianę środowiska, żywienia, nawyków czy stresu. Jest wiele czynników warunkujących obecny stan skóry. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ skóra to skóra, tu nie ma podziałów. Zatem jak rozpoznać właściwie swój typ?

Dlaczego to takie istotne?

Do niedawna wierzono, że są jedynie cztery typy cery: tłusta, sucha, normalna lub mieszana. Oczywiście jest w tym sporo racji, ponieważ do dziś te terminy są stosowane, jednak to znacznie za mało. W obecnych czasach skóra narażona jest na wiele czynników szkodliwych oraz przyśpieszających jej starzenie się. Często nie potrafi ona sprostać sama tym wyzwaniom i potrzebna jest pomoc.

Czemu to tak istotne? Jeżeli nie zostanie prawidłowo rozpoznany typ skóry nie wiadomo jak o nią dbać. Kosmetyki dobierane losowo lub ich nadmiar nie będzie służył, a może jedynie pogarszać sytuację. Z cerą należy obchodzić się delikatnie i ostrożnie. Skóra zmienia się jednak z wiekiem i nie zawsze będzie potrzebowała tego samego od pielęgnacji.

Pierwsze kroki w rozpoznaniu typu cery

Poprzez mijające lata, producentów kosmetyków oraz kosmetologów powstało spore zamieszanie. Cały szum na ten temat spowodował, że wiele osób nie wie jaki ma rodzaj cery.

Zacznij od podstaw i zrób krótki test. Przygotuj jak zawsze swoją cerę– umyj i dobrze oczyść. Warto odczekać dłuższy czas i odcisnąć bibułkę matującą w różnych częściach twarzy. Jeśli pojawi się na niej sebum – tam występuje skóra tłusta, tam gdzie nic się nie wydarzyło – cera sucha. To podstawowy podział, który pozwoli pójść dalej.

Po dokładnym przyjrzeniu się w lustrze dobrze jest wypisać sobie jakie cechy zauważamy. Często suche skórki nie są objawem suchej skóry, a jej odwodnienia. A wrażliwa skóra ma prawo być zaczerwieniona. Ocena wizualna jest bardzo ważna. Przeanalizuj spokojnie swoje spostrzeżenia. Nie wolno zapomnieć o badaniu dotykowym, które określi sprężystość i elastyczność skóry.

Podział

Kiedy znane są już podstawy, dopiero można określić czy skóra jest naczynkowa, trądzikowa, atopowa, dojrzała, odwodniona, wrażliwa itp. Ale od początku:

  1. Skóra normalna

Trudno w dzisiejszych szukać osób z taką cerą. Uznawana za idealną ze względu na równowagę wodno-lipidową skóry, jest także gładka, bez przebarwień i niedoskonałości, młoda i piękna. Z reguły dotyczy dzieci.
W jej pielęgnacji wystarczy utrzymanie nawilżenia oraz ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

  1. Skóra tłusta

Jedna z mniej lubianych ze względu na problemy z przetłuszczaniem w różnym stopniu. Winę ponoszą za to nadreaktywne gruczoły łojowe, które produkują więcej sebum niż jest to potrzebne. Łój powoduje błyszczenie skóry, często towarzyszą jej też rozszerzone pory, zaskórniki i inne drobne niedoskonałości. Skóra tłusta nie musi być gruba, może być odwodniona – stąd łuszczenie i wrażliwość jej. Pocieszeniem może stać się fakt, że z reguły wolniej uwidaczniają się zmarszczki. Nieprawidłowo pielęgnowana może jednak przerodzić się w skórę trądzikową.

Niestety pomimo dostępnej wiedzy wciąż wiele osób stosuje mocne detergenty czy peelingi z dodatkami alkoholu chcąc bezskutecznie pozbyć się problemu przetłuszczającej się skóry. Zatem jak o nią dbać?

Działać normalizująco, ściągająco, skutecznie, ale delikatnymi preparatami głęboko oczyszczać, które nie posiadają składników komedogennych ani drażniących. Nie wolno zapominać o rozświetlaniu i regularnym nawilżaniu od wewnątrz i na zewnątrz!

  1. Skóra mieszana

Tu problem jest nieco większy, ponieważ określenie to jest dość szeroko rozumiane. Ten typ skóry może dotyczyć osoby ze skórą tłustą i wrażliwą, suchą i naczyniową czy dojrzałą i odwodnioną. Najczęściej występuje połączenie skóry suchej/normalnej w strefie U (policzki i żuchwa) oraz tłustej w strefie T (czoło, nos oraz podbródek).

Pechowo to najczęściej spotykany typ skóry. Skóra mieszana to nic innego jak połączenie więcej niż jednego typu przez co pielęgnacja może być utrudniona. Powinna ona przebiegać dwutorowo. Dobrze sprawdzi się wykorzystanie innych kosmetyków na partie suche, a innych na partie tłuste. Jeżeli do tego dojdzie przykładowo cecha wrażliwości sprawdzą się preparaty skutecznie oczyszczające, a jednocześnie mocno nawilżające i delikatne.

  1. Skóra sucha

Charakteryzuje się nadmierną suchością. Jaka jest przyczyna? Niedostateczna ilość wytwarzanych lipidów przez gruczoły łojowe, a to podstawa płaszcza ochronnego skóry. Skóra zachowuje wtedy swoją elastyczność i sprężystość, dlatego tak ważne jest uzupełnienie brakujących substancji. Z reguły dość cienka, szorstka i pergaminowa. Szybszy jest proces jej starzenia przez co pojawiają się zmarszczki mimiczne.

Kluczem dobrej pielęgnacji jest silne odżywianie i nawilżanie skóry, aby unikać suchych skórek. Takimi składnikami będą ceramidy, tłuszcze czy mocznik. Pozwolą odbudować dziurawy płaszcz hydrolipidowy naskórka. Nadmierne wysuszenie może podrażniać suchą cerę czego konsekwencją jest wrażliwość, drobne naczynka, pieczenie oraz uczucie ściągnięcia po kontakcie z wodą.

  1. Skóra dojrzała

Z upływem lat skóra przechodzi różne etapy, jej szkielet się osłabia, a komórek tłuszczowych jest coraz mniej. Stopniowo zmniejsza się ilość kolagenu oraz elastyny – włókien podporowych. Twarz staje się pociągła, szorstka, uwydatniają się coraz głębsze zmarszczki. Uciekająca woda z naskórka, gorsza regeneracja, a także promieniowanie słoneczne skłania do rozmyślań. Proces starzenia jest nieunikniony i zaczyna się już po 25 rokiem życia.

Konieczne są jak najwcześniejsze zabiegi i kuracje odmładzające, liftingujące oraz poprawiające owalu twarzy. Niejednokrotnie skórze dojrzałej zdarzają się także przebarwienia. Antyoksydanty (witamina A lub E), witamina C (działanie rozjaśniające), głębokie nawodnienie (kwas hialuronowy) oraz preparaty odmładzające (jak retinol) pozwolą osiągnąć młodszy wygląd skóry.

  1. Skóra wrażliwa/naczyniowa

To dodatkowe cechy, które mogą być współistniejące przy innym typie skóry. Cera wrażliwa posiada upośledzoną funkcję obronną, przez co w łatwy sposób staje się podatna na drażniące czynniki zewnętrzne. Przepuszczając do wnętrza skóry właściwej substancje z zewnątrz naraża się na stany zapalne. Reagując silnym zaczerwieniem
(w różnych momentach), pieczeniem, swędzeniem, łuszczeniem, wysuszeniem i szczypaniem. To znak że koniecznie trzeba popracować nad odbudową płaszcza lipidowego.

Cerze naczyniowej szkodzi niemal wszystko, zarówno ciepło, zimno, wiatr czy suche powietrze, często pojawia się w towarzystwie skóry suchej czy dojrzałej ze względu na płytkie unaczynienie. Trwale rozszerzone naczynia włosowate z łatwością prześwitują przez skórę. Nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do rumienia lub trądziku różowatego.

Pielęgnacja sprowadza się do bardzo ostrożnie dobieranych kosmetykach. W tych wypadkach mniej znaczy więcej. Lepiej nie eksperymentować i pozostać przy sprawdzonych produktach. Przede wszystkim łagodzenie, ochrona przed słońcem, regeneracja oraz wzmacnianie naczyń krwionośnych.

  1. Skóra z problemem trądziku

Dotyka głównie osób z cerą tłustą ze względu na nadkażenia bakteryjne oraz nadmierną ilość wytwarzanego sebum. Charakteryzuje się występowaniem zmian zapalnych, ropnych lub innych niedoskonałości w postaci grudek, nierównej faktury i zaskórników. Trudna w pielęgnacji, ze względu na często szpecące zmiany skłania do wyciskania wykwitów oraz wysuszania skóry. Wskazaniem jest delikatne oczyszczanie, nawilżanie i wyciszenie zmian. Warto wykonać badania krwi, ponieważ częstą przyczyną są zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

Obecne koncerny kosmetyczne oferują szeroki wachlarz swoich produktów, jednak najważniejszy jest umiar. Analizując 7 podstawowych typów skóry z pewnością łatwiej odgadnąć własny. Podziałów oraz problemów z cerą jest jednak dużo więcej. Nasz świat się zmienia, każda osoba się do tego przyczynia, a nasza skóra musi się przystosować do nowych warunków. Pomogą Ci w tym nasi specjaliści od skóry w Natural Skin Clinic w Krakowie. Dbaj o swoją skórę twarzy i ciała, nie zapomnij o kremie z wysokim filtrem SPF, regeneruj i silnie nawilżaj. Z pewnością twoja cera odwdzięczy Ci się w przyszłości.

SPRAW RADOŚĆ - VOUCHERY PREZENTOWE

SPRAW RADOŚĆ - VOUCHERY PREZENTOWE

Szukasz niebanalnego pomysłu na podarunek dla ukochanej osoby, przyjaciela czy partnera biznesowego? Specjalnie w tym celu przygotowaliśmy eleganckie karty upominkowe na zabiegi kosmetyczne w gabinecie Natural Skin Clinic. Zobacz więcej

SPRAW RADOŚĆ - VOUCHERY PREZENTOWE

Poznaj nasz salon oczami klientów

„Natural Skiin Clinic, to najlepsze miejsce do jakiego należy się udać! Dzięki Pani Magdzie moja cera zmieniła się drastycznie już po kilku zabiegach. Zmagałam się przez długi czas z problematyczną cerą, w tym z nieustającym problemem – trądzikiem. Dzięki konsultacji, zabiegom i wskazówkom co do dalszej pielęgnacji jak i diety jest o niebo lepiej !!! W salonie panuje super atmosfera. Obie Panie zarówno Pani Madzia jak i Pani Klaudia są prze mile, pomocne i bardzo profesjonalne, wiedzą doskonale co robią!.”

5 /

Gabriela Struzik

Jaki masz typ urody?

„Podejście do klienta, które panuje w Natural Skin Clinic jest na najwyższym poziomie! Profesjonalizm to najlepsze określenie tego salonu. Ogromnie polecam Panią Magdę. Od samego początku zostałam przyjęta w przemiłej atmosferze. Idealnie dobrane zabiegi oraz kosmetyki sprawiły, że cieszę się jak nigdy zadbaną cerą. Osobiście z wielką przyjemnością wracam do tego salonu. Szczerze bardzo polecam !”

5 /

Patrycja Sykut

Jaki masz typ urody?

„Bardzo profesjonalna i miła obsługa w salonie. Dotychczasowe zabiegi przy użyciu kwasów były bardzo udane – Pani Magda indywidualnie podchodzi do każdego klienta i rozmawia o jego oczekiwaniach dzięki czemu zabiegi są dobrze dostosowane do klienta, a skóra po zabiegu była przez długi czas odżywiona.”

5 /

Ola Christ

Jaki masz typ urody?

„Uwielbiam to miejsce! Raz na jakiś czas staram się zadbać o swoją skórę i mam pewność że w tym salonie wszystkie zabiegi są przeprowadzone bardzo starannie i profesjonalnie. Gorąco polecam !”

5 /

Marianna Magdalena

Jaki masz typ urody?
booksy