>

Trądzik – choroba dzisiejszych czasów

W ostatnim czasie znacząco zwiększyła się ilość osób dotknięta trądzikiem. Również się z tym zmagasz? A może widoczne są pojedyncze stany zapalne? Od tego już jeden krok do chorób skóry jakim jest również trądzik. Jak można go zwalczyć i jakie są przyczyny?

Przyczyny trądziku – czy znasz je wszystkie?

Nie od dziś wiadomo, że trądzik to nie jedynie problem osób młodych, w okresie dojrzewania. Choć wtedy do powstania zmian zapalnych przyczyniają się hormony – tak w trądziku wieku dorosłego również zaburzona gospodarka hormonalna ma duże znaczenie.

Zatem jakie czynniki mają wpływ na pojawienie się trądziku?

 • zbyt duża ilość baterii Propionibacterium acnes
 • stres (wysoki poziom kortyzolu)
 • przyjmowanie niektórych leków
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry przez nadmiar wytwarzanego łoju
 • źle dobrane kosmetyki, które znacząco zaburzają równowagę hydrolipidową naskórka, a także zanieczyszczają pory
 • nieprawidłowa dieta
 • stosowanie używek (alkohol, palenie papierosów)
 • zaburzenia hormonalne (w tym również ciąża)
 • uszkodzenie mechaniczne i nadkażenie
 • uwarunkowanie genetyczne
 • zaburzona flora jelitowa

Obserwacja skóry jest kluczowa, aby w odpowiednim momencie zgłosić się po pomoc. W przeciwnym razie terapie leczenia trądziku są bardzo długie – od kilku do kilkunastu miesięcy.

Charakterystyka – kiedy to już trądzik?

Skóra to żywy organ, który co jakiś czas sprawia psikusy. Niezależnie od tego jak dbamy o swoją cerę i czy jesteśmy zdrowi zdarzają się pojedyncze wykwity skórne. Nie świadczą one jednak o przewlekłym stanie zapalnym.

Trądzik to powszechna i ogólna nazwa choroby skóry. Przyjmuje wiele postaci, w tym najpopularniejsze: trądzik młodzieńczy, pospolity, dorosłych czy różowaty. Mianownikiem wszystkich odmian jest występowanie krost, stanów zapalnych w postaci silnych i bolesnych wykwitów, a także nie rzadko zaskórników, nierówności podskórnych czy rumienia. Dodatkowe rozdrapywanie kończy się często bliznami potrądzikowymi i przebarwieniami.

Dbam o skórę – czemu trądzik nie znika?

Podstawą jest znalezienie przyczyny – warto udać się na badania krwi. Dodatkowo przyjrzeć się stosowanej dotąd pielęgnacji. Częstym przypadkiem jest nadmierne wysuszenie, matowienie i złuszczanie skóry trądzikowej. W procesie leczenia trądziku nie jest to dobra droga.

Zdrowe ciało i umysł to piękna i młoda skóra. Warto zastanowić się gdzie popełniane są błędy i poświęcić czas w walce o zdrową cerę.

Fachowa pomoc – kosmetolog + dermatolog

Leczenie trądziku oparte jest na synergii zabiegów kosmetycznych oraz możliwości leczenia u specjalisty. Jeżeli zastosowane maści lub antybiotyki nie są pomocne, warto przyjrzeć się szerokiej ofercie gabinetów kosmetologicznych. To tu uzyskać można fachową pomoc, doradztwo oraz przemyślaną kurację.

Jest wiele skutecznych zabiegów z zakresu leczenia trądziku. Wyciszenie stanów zapalnych uzyskasz dzięki zabiegowi Estgen lub Gen Factor. Działanie antybakteryjne i seboregulujące możliwe jest dzięki peelingom chemicznym, które świetnie poradzą sobie nawet w cięższych przypadkach.
Nie można zapomnieć o prawidłowym nawilżeniu skóry. Zabieg Atelokolagen lub mezoterapia najlepiej sprawdzą się po kuracji trądzikowej.
Po fachowe doradztwo warto skorzystać z konsultacji dostępnych w gabinecie kosmetycznym.

Trądzik wymaga cierpliwości jednak efekt jest tego warty. Dość zakrywania zmian ciężkimi podkładami – czas na walkę z wykwitami, by móc cieszyć się gładką i zdrową cerą!