>

Rozszerzone pory Kraków

Podziurkowana skóra – czyli rozszerzone pory!

Nasza skóra jest żywym organem i pełni wiele ważnych dla organizmu funkcji. Nie trudno jest rozpoznać mankament cery jakim są rozszerzone pory. Nie jest to defekt, a jednak często przeszkadza i wpływa na samoocenę. Jak sobie z nimi poradzić i czy można się pozbyć ich raz na zawsze?

Czym właściwie są pory?

Pory skórne są u każdego, bardziej lub mniej widoczne. To ujścia mieszków włosowych wraz z zlokalizowanymi gruczołami łojowymi. Anatomia nie pozwala na ich usunięcie. Pełnią ważną funkcję termoregulacyjną i zapewniają kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Rozszerzone pory bywają czasową zmianą, jednak często stają się permanentnym problemem skórnym. To przez nie wydobywa się treść z gruczołów łojowych i potowych, a także złuszczające się komórki naskórka. Ten problem dotyczy głównie osób z cerą zanieczyszczoną, tłustą lub mieszaną. Próżno by szukać rozszerzonych porów u osób z cerą odwodnioną i suchą.

Wygładzona skóra to trend wywodzący się z pięknych okładek magazynów. Warto wiedzieć, że pory to fizjologia, nie stanowi żadnej patologii i często jest uwarunkowana genetycznie. Możliwe jest jednak zwężenie porów, aby cieszyć się gładszą skórą.

Początki problemów – kiedy warto reagować?

Rozszerzone pory to także problem pojawiający się z wiekiem przez utratę kolagenu w skórze. Kiedy pory stale się powiększają czas wdrożyć zmiany w pielęgnacji. Problem ten dotyczy głównie skór z nadmierną produkcją sebum. Początkowo martwe komórki naskórka nie odrywają się, a jedynie przyklejają do skóry zapychając tym samym pory. Te powiększając się coraz bardziej aby pomieścić patologiczną treść są świetnym miejscem do rozwoju bakterii.

Przykrym skutkiem może być pojawienie się zaskórników, stanów zapalnych, aż w końcu trądziku. Istniejący trądzik może być zarówno skutkiem jak i przyczyną walki z rozszerzonymi porami.

Przyczyną zapchania się ujść mieszków włosowych jest także niewłaściwa pielęgnacja oparta na olejach lub składnikach komedogennych.

Przyczyny:

  • źle dobrana pielęgnacja (zbyt często złuszczanie, brak nawilżenia, stosowanie substancji lub produktów komedogennych)
  • uwarunkowania genetyczne
  • ekspozycja na promieniowanie UV
  • zbyt agresywne zabiegi
  • starzenie się skóry
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz niektóre leki (np. sterydy)

Zatem jak zwęzić pory?

Współczesna kosmetologia daje wiele możliwości radzenia sobie z rozszerzonymi porami.

Podstawą i jest prawidłowe i dwuetapowe oczyszczenie skóry. Warto wybierać produkty z niacynamidem, cynkiem, peelingami owocowymi, a także nie naruszające bariery ochronnej skóry. Maseczki z węglem lub glinką również świetnie się sprawdzą.
Z zabiegów kosmetycznych dobrze jest zdecydować się na peelingi chemiczne, które oczyszczą głęboko skórę, mikrodermabrazję, a także zabiegi dedykowane właśnie dla rozszerzonych porów jak np. Architekt Peel.

Najważniejsze to dbać o higienę skóry oraz zdrowy styl życia, oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną


Możliwości jest wiele. Może warto polubić swoje pory i je zaakceptować? Zabiegi oraz pielęgnacja zadziałają wspomagają i z pewnością polepszą stan skóry oraz samopoczucie,